Klimatizace 10. 2. 2023

S nárůstem teploty klesá schopnost pracovat

Když přijdou horka, řada lidí se před nimi ráda skryje do klimatizované kanceláře. Poslední rok si v souvislosti s pandemií vynutil mimořádná opatření a mnoho zaměstnanců už skoro rok pracují z domu. Pracovat z domu je pro všechny nové a značně náročné na psychiku a koordinaci času. Když se k tomu ale přidá horko, pak podávat výkon, být produktivní a soustředění na práci se stává disciplínou pro vrcholového sportovce. S nárůstem teploty jednoduše klesá schopnost pracovat.

I to je důvod, proč se poptávka po klimatizacích se u nás zvedla o 46 %.  Jestliže jsme v roce 2018 v domácnostech namontovali 683 klimatizačních jednotek, tak loňský rok překonal s 996 instalacemi všechny rekordy historie naší firmy.  Ledová sprcha, větrák nebo nohy v lavoře jsou staré dobré recepty, na které naši zákazníci už evidentně neslyší. 

A letošní rok napovídá, že tento trend pokračuje.  Mnoho rodin má děti na distanční výuce, je proto logické, že naši zákazníci potřebují komfort pro sebe i pro svoje rodiny.  Hlavním problémem práce či učení při vysoké teplotě není jen pouhá „nepohodlnost“. Rizika jsou mnohem větší:

 1. Studie ukazují, že při teplotách nad 24 °C klesá schopnost pracovat s každým dalším stupněm navíc o 5 %;
 2. Zvýšené teplo se na lidském organismu projevují nejen fyzickými příznaky jako bolestí hlavy, nevolností nebo nechutenstvím. Vysoké teploty představují i značnou psychickou zátěž
 3. Stoupne-li teplota nad 26 °C, klesá soustředění, dochází k chybám, dostavuje se únava a vyčerpání;
 4. Projevem horka může být i celková podrážděnost, zvýšená vznětlivost a pocit stresu až agresivity;
 5. Přílišné horko v noci, které způsobuje nedostatek spánku a následné rychlejší vyčerpání tělesné energie;
 6. Extrémní horko snášejí velmi špatně také nemluvňata a děti. Často se chovají více podrážděně a projevují svoji nevoli silným pláčem;

V naších zeměpisných šířkách nejsme na tak vysoké teploty adaptovaní, a to v nás vyvolává stres. Nejlepší obranou je dodržovat pravidelný pitný režim, omezit náročnou aktivitu a … také vzít situaci do vlastních rukou a požádat o konzultaci k řešení vašeho komfortu u nás.

Magazín Eakon

Další články

Klimatizace 12. 3. 2023
Dřív, než si klimatizaci koupíte

Jsme pečliví a vždy hlídáme čistotu provedení nových...

Napište nám

Kontakt

  Zákaznická linka (+420) 724 808 917
  Skupina EAKON

  Eakon klima s.r.o.

  Jihlavská 375
  Říčany

  IČ: 0532707
  DIČ: CZ05327041